Huawei Mate 9
6.1/ 10
Updated Jan 2020
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / EVDO
- Display5.9 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei Mate 9 is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.9 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei Mate 9 at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
5.0
display
6.0
design
5.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (MHA-L29 model only) , CDMA 800 / 1900 - MHA-L29 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - MHA-L29, MHA-L09 , CDMA2000 1xEV-DO & TD-SCDMA - MHA-L29 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - MHA-L29 , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) - MHA-L09 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, November |
| Status | Available. Released 2016, December |
BODY | |
| Dimensions | 156.9 x 78.9 x 7.9 mm (6.18 x 3.11 x 0.31 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.9 inches, 96.0 cm2 (~77.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~373 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) - dual SIM model only |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.9", 1.25µm, PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/2.2, 27mm (wide), 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF, OIS" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9, 26mm (wide), 1/3.2", 1.4µm, AF" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, barometer, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 22.5W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Agate Red, Topaz Blue, Space Gray, Moonlight Silver, Champagne Gold, Mocha Brown, Ceramic White, Black, Obsidian Black |
| Models | MHA-L29, MHA-L09, MHA-AL00 |
| Price | 354 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Mate 9 released?
The Huawei Mate 9 was announced 2016, November.
What is the Huawei Mate 9's display size?
The Huawei Mate 9 has a 5.9 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Mate 9 have?
The Huawei Mate 9 comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Mate 9 have?
The Huawei Mate 9 is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Mate 9 have?
The Huawei Mate 9 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei Mate 9 battery capacity?
The Huawei Mate 9 has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Mate 9 support 5G?
No, the Huawei Mate 9 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE.
What operating system does the Huawei Mate 9 run?
The Huawei Mate 9 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Mate 9?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Mate 9 at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.