Huawei SnapTo
4.9/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2200 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei SnapTo is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 chipset, a 5 MP main camera, a 2200 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei SnapTo at 4.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
4.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
5.0
camera
5.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700) , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 42.2/3.6 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 144.5 x 72.4 x 8.4 mm (5.69 x 2.85 x 0.33 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4 (KitKat); EMUI 2.3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Adreno 305 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2200 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Black |
| Price | 187 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei SnapTo released?
The Huawei SnapTo was announced 2015, April.
What is the Huawei SnapTo's display size?
The Huawei SnapTo has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei SnapTo have?
The Huawei SnapTo comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Huawei SnapTo have?
The Huawei SnapTo is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Huawei SnapTo have?
The Huawei SnapTo features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei SnapTo battery capacity?
The Huawei SnapTo has a 2200 mAh battery.
Does the Huawei SnapTo support 5G?
No, the Huawei SnapTo does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei SnapTo run?
The Huawei SnapTo runs Android 4.4 (full: Android 4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei SnapTo?
AppsApk's editorial team rates the Huawei SnapTo at 4.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.