| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - Y300-0100 model , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - Y300-0151 model |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Status | Discontinued |
| Dimensions | 124.5 x 63.8 x 11.2 mm (4.90 x 2.51 x 0.44 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| Protection | Scratch-resistant glass |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot, DLNA |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
| Colors | Black, White |
| Models | Y300-0100, Y300-0151 |
| Price | 99 USD |