Huawei Ascend G350
4.3/ 10
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1730 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The Huawei Ascend G350 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.0 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 chipset, a 5 MP main camera, a 1730 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the Huawei Ascend G350 at 4.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
4.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, April |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 125.2 x 65.2 x 12 mm (4.93 x 2.57 x 0.47 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
DISPLAY | |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~55.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Qualcomm MSM8225 Snapdragon S4 Play |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Adreno 203 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (optional) |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1730 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, Black/Red, Black/Green |
| Price | About 186 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G350 released?
The Huawei Ascend G350 was announced 2013, February. Released 2013, April.
What is the Huawei Ascend G350's display size?
The Huawei Ascend G350 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much storage does the Huawei Ascend G350 have?
The Huawei Ascend G350 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G350 have?
The Huawei Ascend G350 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei Ascend G350 battery capacity?
The Huawei Ascend G350 has a 1730 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G350 support 5G?
No, the Huawei Ascend G350 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Huawei Ascend G350 run?
The Huawei Ascend G350 runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G350?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G350 at 4.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.