Huawei Ascend G7
3.1/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Huawei Ascend G7 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.5 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Huawei Ascend G7 at 3.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
3.0
connectivity
3.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - all versions |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - L01 , HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 - L03 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - L01 , LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600) - L03 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, October |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 77.3 x 7.6 mm (6.04 x 3.04 x 0.30 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow); EMUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, white |
| Models | G7-L01, G7-L03, G7-L11 |
| Price | 287 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Ascend G7 released?
The Huawei Ascend G7 was announced 2014, September.
What is the Huawei Ascend G7's display size?
The Huawei Ascend G7 has a 5.5 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Ascend G7 have?
The Huawei Ascend G7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Ascend G7 have?
The Huawei Ascend G7 is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Ascend G7 have?
The Huawei Ascend G7 features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Ascend G7 battery capacity?
The Huawei Ascend G7 has a 3000 mAh battery.
Does the Huawei Ascend G7 support 5G?
No, the Huawei Ascend G7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Ascend G7 run?
The Huawei Ascend G7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 6 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Ascend G7?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Ascend G7 at 3.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.