Huawei P10 Plus
5.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera12 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery3750 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei P10 Plus is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.5 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) chipset, a 3750 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei P10 Plus at 5.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
4.0
display
4.0
design
7.0
camera
8.0
battery
4.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 9(1800), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 38(2600), 39(1900), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, April |
BODY | |
| Dimensions | 153.5 x 74.2 x 7 mm (6.04 x 2.92 x 0.28 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum frame, back |
DISPLAY | |
| Type | IPS-NEO LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 81.5 cm2 (~71.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~540 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie); EMUI 9.1 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 960 (16 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.4 GHz Cortex-A73 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-G71 MP8 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM (L09), 128GB 6GB RAM (L29) |
MAIN CAMERA | |
| Features | Leica optics, dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps, 1080p@60fps |
| Dual | 12 MP, f/1.8, 28mm (wide), PDAF, Laser AF, OIS 20 MP B/W, f/1.8, 2x lossless zoom, PDAF, Laser AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/1.9 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes 24-bit/192kHz audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, DLNA, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | No |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3750 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Ceramic White, Dazzling Blue, Dazzling Gold, Graphite Black, Mystic Silver, Rose Gold, Greenery |
| Models | VKY-L29, VKY-L09, VKY-AL00 |
| Price | 265 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei P10 Plus released?
The Huawei P10 Plus was announced 2017, February.
What is the Huawei P10 Plus's display size?
The Huawei P10 Plus has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei P10 Plus have?
The Huawei P10 Plus is available with 4 GB or 6 GB of RAM.
How much storage does the Huawei P10 Plus have?
The Huawei P10 Plus is available with 64GB / 4GB / 128GB / 6GB of internal storage.
What camera does the Huawei P10 Plus have?
The Huawei P10 Plus features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Huawei P10 Plus battery capacity?
The Huawei P10 Plus has a 3750 mAh battery.
Does the Huawei P10 Plus support 5G?
No, the Huawei P10 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei P10 Plus run?
The Huawei P10 Plus runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat), upgradable to Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the Huawei P10 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Huawei P10 Plus at 5.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.