| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 8050e |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2016, June |
| Status | Available. Released 2016, June |
| Dimensions | 168.5 x 86.4 x 8 mm (6.63 x 3.40 x 0.31 in) |
| Weight | 179 g (6.31 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~68.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~184 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 64 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2580 mAh battery |
| Colors | Silver, Black, Gold |
| Price | 132 USD |