alcatel Pop S7
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 540×960
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop S7 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop S7 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 7045Y |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 72 x 9.4 mm (5.55 x 2.83 x 0.37 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~220 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Models | 7045Y |
| Price | 154 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop S7 released?
The alcatel Pop S7 was announced 2014, February.
What is the alcatel Pop S7's display size?
The alcatel Pop S7 has a 5.0 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop S7 have?
The alcatel Pop S7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop S7 have?
The alcatel Pop S7 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop S7 have?
The alcatel Pop S7 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop S7 battery capacity?
The alcatel Pop S7 has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel Pop S7 support 5G?
No, the alcatel Pop S7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop S7 run?
The alcatel Pop S7 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop S7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop S7 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.