Alcatel A7 XL
7.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera12 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 7.1
Sponsored
The Alcatel A7 XL is a smartphone announced 2017. Key specs include a 6.0 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 7.1. AppsApk rates the Alcatel A7 XL at 7.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, September |
| Status | Available. Released 2017, November |
BODY | |
| Dimensions | 159.6 x 81.5 x 8.7 mm (6.28 x 3.21 x 0.34 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM |
DISPLAY | |
| Type | LTPS IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.1 (Nougat) |
| Chipset | Mediatek MT6750S (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.5 GHz Cortex-A53 & 4x1.0 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Mali-T860MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Dual | 12 MP, PDAF 2 MP, depth sensor |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging 15W |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Metal Black, Metal Blue, Metal Gold, Rose Gold |
| Models | 7071D |
| Price | About $290 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel A7 XL released?
The Alcatel A7 XL was announced 2017, September.
What is the Alcatel A7 XL's display size?
The Alcatel A7 XL has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel A7 XL have?
The Alcatel A7 XL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel A7 XL have?
The Alcatel A7 XL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel A7 XL have?
The Alcatel A7 XL features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the Alcatel A7 XL battery capacity?
The Alcatel A7 XL has a 4000 mAh battery.
Does the Alcatel A7 XL support 5G?
No, the Alcatel A7 XL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel A7 XL run?
The Alcatel A7 XL runs Android 7.1 (full: Android 7.1 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel A7 XL?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel A7 XL at 7.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.