alcatel One Touch Evo 7
6.9/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- BatteryNon-removable Li-Ion battery
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The alcatel One Touch Evo 7 is a tablet announced 2013. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a 1.0 GHz chipset, and runs Android 4.0. AppsApk rates the alcatel One Touch Evo 7 at 6.9 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 191 x 127 x 11 mm (7.52 x 5.0 x 0.43 in) |
| Weight | 390 g (13.76 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~56.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) |
| CPU | 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion battery |
MISC | |
| Colors | Twilight Blue, Black, Vermillion |
| Price | About 110 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Evo 7 released?
The alcatel One Touch Evo 7 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the alcatel One Touch Evo 7's display size?
The alcatel One Touch Evo 7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Evo 7 have?
The alcatel One Touch Evo 7 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Evo 7 have?
The alcatel One Touch Evo 7 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
Does the alcatel One Touch Evo 7 support 5G?
No, the alcatel One Touch Evo 7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel One Touch Evo 7 run?
The alcatel One Touch Evo 7 runs Android 4.0 (full: Android 4.0 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Evo 7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Evo 7 at 6.9 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.