| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 / 800 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
| Dimensions | 186.4 x 93.9 x 6.8 mm (7.34 x 3.70 x 0.27 in) |
| Weight | 233 g (8.22 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.8 inches, 127.5 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~324 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM, 64GB 3GB RAM, 128GB 4GB RAM |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector, USB On-The-Go |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 45 min (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Glacier Silver, Titanium Gray, Metallic Pink |
| Price | 330 USD |