Asus Zenpad S 8.0 Z580C
1.0/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2015Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display8.0 inches · 1536×2048
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C is a tablet announced 2015. Key specs include a 8.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core chipset, a 5 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the Asus Zenpad S 8.0 Z580C at 1.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
1.0
performance
1.0
connectivity
1.0
display
1.0
design
1.0
camera
1.0
battery
1.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, June |
| Status | Available. Released 2015, August |
BODY | |
| Dimensions | 203.2 x 134.5 x 6.9 mm (8.0 x 5.30 x 0.27 in) |
| Weight | 317 g (11.18 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 8.0 inches, 198.2 cm2 (~72.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1536 x 2048 pixels, 4:3 ratio (~320 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Intel Atom Z3530 |
| CPU | Quad-core |
| GPU | PowerVR G6430 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes DTS sound |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 4.1, LE |
| GPS | Yes, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery (15.2 Wh) |
MISC | |
| Colors | Black, White |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenpad S 8.0 Z580C released?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C was announced 2015, June.
What is the Asus Zenpad S 8.0 Z580C's display size?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C has a 8.0 inches display with 1536 x 2048 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenpad S 8.0 Z580C have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenpad S 8.0 Z580C have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C is available with 16GB / 2GB / 32GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenpad S 8.0 Z580C have?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Asus Zenpad S 8.0 Z580C battery capacity?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenpad S 8.0 Z580C support 5G?
No, the Asus Zenpad S 8.0 Z580C does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the Asus Zenpad S 8.0 Z580C run?
The Asus Zenpad S 8.0 Z580C runs Android 5.0 (full: Android 5.0 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenpad S 8.0 Z580C?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenpad S 8.0 Z580C at 1.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.