Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL
8.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.45 inches · 720×1440
- Camera13 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8
Sponsored
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL is a smartphone announced 2018. Key specs include a 5.45 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8. AppsApk rates the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
7.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE (unspecified) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, October |
| Status | Available. Released 2018, October |
BODY | |
| Dimensions | 147.3 x 70.9 x 8.7 mm (5.80 x 2.79 x 0.34 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Front glass, aluminum body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.45 inches, 86.5 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 16:10 ratio (~247 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8 (Oreo); ZenUI 5 |
| Chipset | Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, 1/3", 1.12µm, PDAF" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1.12µm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass Photo/video editor |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Deepsea Black, Sunlight Gold |
| Models | A001 |
| Price | About 97 USD |
● Questions about this phone
When was the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL released?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL was announced 2018, October.
What is the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL's display size?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL has a 5.45 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL have?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL battery capacity?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL has a 4000 mAh battery.
Does the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL support 5G?
No, the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL run?
The Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL runs Android 8 (full: Android 8 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL?
AppsApk's editorial team rates the Asus Zenfone Max (M1) ZB556KL at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.