| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 8(900), 12(700), 17(700), 18(800), 19(800), 20(800), 26(850), 28(700), 29(700), 30(2300), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat12 600/150 Mbps |
| Announced | 2016, May |
| Status | Available. Released 2016, August |
| Dimensions | 156.4 x 77.4 x 7.5 mm (6.16 x 3.05 x 0.30 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM/ Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | Super AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.7 inches, 89.6 cm2 (~74.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~386 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 4 |
| OS | Android 6.1 (Marshmallow), upgradable to Android 8 (Oreo); ZenUI 3 |
| Chipset | Qualcomm MSM8996 Snapdragon 820 (14 nm) , Qualcomm MSM8996 Snapdragon 821 (14 nm) |
| CPU |
Quad-core (2x2.15 GHz Kryo & 2x1.6 GHz Kryo) Quad-core (2x2.4 GHz Kryo & 2x2.0 GHz Kryo) |
| GPU | Adreno 530 |
| Card slot | microSD, up to 1 TB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 256GB 6GB RAM |
| Single | 23 MP, f/2.0, 1/2.6", 1.0µm, PDAF, Laser AF, 4-axis OIS |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes 24-bit/192kHz audio |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, EDR, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| NFC | Yes |
| Radio | No |
| USB | 3.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W: 60% in 40 min (Quick Charge 3.0) |
| Colors | Glacier Silver, Titanium Gray, Shimmer Gold |
| Models | Z016D |
| Price | 253 USD |