Huawei Y6 Pro
3.6/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 5.1
Sponsored
The Huawei Y6 Pro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 13 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 5.1. AppsApk rates the Huawei Y6 Pro at 3.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - TIT-AL00 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - TIT-U02 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) - TIT-AL00 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, October |
| Status | Available. Released 2015, October |
BODY | |
| Dimensions | 143.1 x 71.8 x 9.7 mm (5.63 x 2.83 x 0.38 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~67.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.1.1 (Lollipop); EMUI 3.1 Lite |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 13 MP, f/2.0, 28mm (wide), AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2 |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W Power Bank/Reverse charging |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray, Gold, White |
| Models | TIT-AL00, TIT-U02, TIT-L01 |
| Price | 209 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei Y6 Pro released?
The Huawei Y6 Pro was announced 2015, October.
What is the Huawei Y6 Pro's display size?
The Huawei Y6 Pro has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei Y6 Pro have?
The Huawei Y6 Pro comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Huawei Y6 Pro have?
The Huawei Y6 Pro is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Huawei Y6 Pro have?
The Huawei Y6 Pro features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the Huawei Y6 Pro battery capacity?
The Huawei Y6 Pro has a 4000 mAh battery.
Does the Huawei Y6 Pro support 5G?
No, the Huawei Y6 Pro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei Y6 Pro run?
The Huawei Y6 Pro runs Android 5.1 (full: Android 5.1.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the Huawei Y6 Pro?
AppsApk's editorial team rates the Huawei Y6 Pro at 3.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.