Huawei MediaPad T3 10
6.4/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.6 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4800 mAh
- OSAndroid 7.0
Sponsored
The Huawei MediaPad T3 10 is a tablet announced 2017. Key specs include a 9.6 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a GSM / HSPA / LTE chipset, a 5 MP main camera, a 4800 mAh battery, and runs Android 7.0. AppsApk rates the Huawei MediaPad T3 10 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
7.0
display
7.0
design
7.0
connectivity
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 & TD-SCDMA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 19(800), 20(800), 38(2600), 39(1900), 40(2300), 41(2500) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, May |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 229.8 x 159.8 x 8 mm (9.05 x 6.29 x 0.31 in) |
| Weight | 460 g (1.01 lb) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 9.6, 267.2 cm2 (~72.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 7.0 (Nougat); EMUI 5.1 |
| Chipset | Qualcomm MSM8917 Snapdragon 425 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 308 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Space Gray, Luxurious Gold |
| Models | AGS-W09, AGS-L09, AGS-L03 |
| Price | About 198 USD |
● Questions about this phone
When was the Huawei MediaPad T3 10 released?
The Huawei MediaPad T3 10 was announced 2017, May.
What is the Huawei MediaPad T3 10's display size?
The Huawei MediaPad T3 10 has a 9.6 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Huawei MediaPad T3 10 have?
The Huawei MediaPad T3 10 is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Huawei MediaPad T3 10 have?
The Huawei MediaPad T3 10 is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Huawei MediaPad T3 10 have?
The Huawei MediaPad T3 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the Huawei MediaPad T3 10 battery capacity?
The Huawei MediaPad T3 10 has a 4800 mAh battery.
Does the Huawei MediaPad T3 10 support 5G?
No, the Huawei MediaPad T3 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Huawei MediaPad T3 10 run?
The Huawei MediaPad T3 10 runs Android 7.0 (full: Android 7.0 (Nougat)).
What is AppsApk's rating for the Huawei MediaPad T3 10?
AppsApk's editorial team rates the Huawei MediaPad T3 10 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN