| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 , HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700), LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 20(800), 40(2300), LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, Q4 |
| Status | Available. Released 2015, Q4 |
| Dimensions | 141 x 71.5 x 9.9 mm (5.55 x 2.81 x 0.39 in) |
| Weight | 167 g (5.89 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Protection | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.3/ 1.1 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32/256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP/ 2 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000/ 1800 mAh battery |
| Colors | Black, Silver, Gold |
| Price | 121 USD |