alcatel Smart Tab 7
7.3/ 10
Announced 2019Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 600×1024
- Camera0.3 MP
- Memory5 GB RAM
- Battery2580 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The alcatel Smart Tab 7 is a tablet announced 2019. Key specs include a 7.0 inches display, 5 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 0.3 MP main camera, a 2580 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the alcatel Smart Tab 7 at 7.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
8.0
display
7.0
design
7.0
connectivity
7.0
camera
8.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| Speed | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, September |
| Status | Available. Released 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 176 x 126 x 12 mm (6.93 x 4.96 x 0.47 in) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TN TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~62.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT8167D |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG GE8300 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 16GB 1.5GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Single | 0.3 MP, f/2.4, 1/5" |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.65µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2580 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | About 88.65 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Smart Tab 7 released?
The alcatel Smart Tab 7 was announced 2019, September.
What is the alcatel Smart Tab 7's display size?
The alcatel Smart Tab 7 has a 7.0 inches display with 600 x 1024 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Smart Tab 7 have?
The alcatel Smart Tab 7 comes with 5 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Smart Tab 7 have?
The alcatel Smart Tab 7 is available with 16GB / 5GB of internal storage.
What camera does the alcatel Smart Tab 7 have?
The alcatel Smart Tab 7 features a 0.3 MP main camera. Specifications: 0.3 MP.
What is the alcatel Smart Tab 7 battery capacity?
The alcatel Smart Tab 7 has a 2580 mAh battery.
Does the alcatel Smart Tab 7 support 5G?
No, the alcatel Smart Tab 7 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel Smart Tab 7 run?
The alcatel Smart Tab 7 runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Smart Tab 7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Smart Tab 7 at 7.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.