alcatel Idol X+
3.4/ 10
Updated Oct 2019
Announced 2014Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 1080×1920
- Camera13.1 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2500 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Idol X+ is a smartphone announced 2014. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 13.1 MP main camera, a 2500 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Idol X+ at 3.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
4.0
performance
3.0
connectivity
4.0
display
3.0
design
3.0
camera
4.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (Dual SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, Q2 |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 140.4 x 69.1 x 7.9 mm (5.53 x 2.72 x 0.31 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~71.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~441 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 2 |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD (Single SIM model only) |
| Internal | 16GB/ 32GB (optional), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 13.1 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2500 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | 6043D |
| Price | About 318 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol X+ released?
The alcatel Idol X+ was announced 2014, January. Released 2014, Q2.
What is the alcatel Idol X+'s display size?
The alcatel Idol X+ has a 5.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol X+ have?
The alcatel Idol X+ comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol X+ have?
The alcatel Idol X+ is available with 16GB / 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol X+ have?
The alcatel Idol X+ features a 13.1 MP main camera. Specifications: 13.1 MP.
What is the alcatel Idol X+ battery capacity?
The alcatel Idol X+ has a 2500 mAh battery.
Does the alcatel Idol X+ support 5G?
No, the alcatel Idol X+ does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Idol X+ run?
The alcatel Idol X+ runs Android 4.2 (full: Android 4.2.1 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol X+?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol X+ at 3.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.