| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Announced | 2015 |
| Status | Available. Released 2015 |
| Dimensions | 119 x 50 x 9.8 mm (4.69 x 1.97 x 0.39 in) |
| Weight | 72 g (2.54 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~30.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| OS | No |
| Card slot | No |
| Internal | 16MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Colors | Black, Red, Brown |
| Models | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Price | N.A |