Alcatel 1c
6.1/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2019Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display5.0 inches · 480×960
- CameraN/A
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The Alcatel 1c is a smartphone announced 2019. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 chipset, a 2000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the Alcatel 1c at 6.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
5.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
6.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 , HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, January |
| Status | Available. Released 2019, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 136.6 x 65.3 x 10 mm (5.38 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~72.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| Chipset | Spreadtrum SC7731E |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Quad | N/A |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Enamel Blue, Blush Pink, Volcano Black |
| Models | 5009A, 5009D, 5003G |
| Price | About 60 USD |
● Questions about this phone
When was the Alcatel 1c released?
The Alcatel 1c was announced 2019, January.
What is the Alcatel 1c's display size?
The Alcatel 1c has a 5.0 inches display with 480 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel 1c have?
The Alcatel 1c comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel 1c have?
The Alcatel 1c is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What is the Alcatel 1c battery capacity?
The Alcatel 1c has a 2000 mAh battery.
Does the Alcatel 1c support 5G?
No, the Alcatel 1c does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Alcatel 1c run?
The Alcatel 1c runs Android 8.1 (full: Android 8.1 Oreo (Go edition)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel 1c?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel 1c at 6.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN