| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2014, September |
| Dimensions | 152.1 x 76.2 x 8.1 mm (5.99 x 3.00 x 0.32 in) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~72.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6592M (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-450MP4 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 13 MP, AF |
| Features | 13 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 3200 mAh battery |
| Colors | Slate/white |
| Price | 273 USD |