alcatel 3L (2020)
6.4/ 10
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera48 MP
- Memory4 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The alcatel 3L (2020) is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.22 inches display, 4 GB RAM, up to 64GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 48 MP main camera, a 4000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the alcatel 3L (2020) at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 64GB 4GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Triple | 48 MP, f/1.8, (wide), 1/2.25", 0.8µm, PDAF 5 MP, f/2.4, (ultrawide/depth sensor), 1/5", 1.12µm 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.65µm (dedicated macro camera)";i |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide), 1/4", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Chameleon Blue, Dark Chrome, Agate Green |
| Models | 5029Y, 5029 |
| Price | About $155.32 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 3L (2020) released?
The alcatel 3L (2020) was announced 2020, January.
What is the alcatel 3L (2020)'s display size?
The alcatel 3L (2020) has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 3L (2020) have?
The alcatel 3L (2020) comes with 4 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 3L (2020) have?
The alcatel 3L (2020) is available with 64GB / 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel 3L (2020) have?
The alcatel 3L (2020) features a 48 MP main camera. Specifications: 48 MP.
What is the alcatel 3L (2020) battery capacity?
The alcatel 3L (2020) has a 4000 mAh battery.
Does the alcatel 3L (2020) support 5G?
No, the alcatel 3L (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 3L (2020) run?
The alcatel 3L (2020) runs Android 10.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel 3L (2020)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 3L (2020) at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.