alcatel One Touch Idol
2.0/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.66 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery1800 mAh
- OSAndroid 4.1
Sponsored
The alcatel One Touch Idol is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.66 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 1800 mAh battery, and runs Android 4.1. AppsApk rates the alcatel One Touch Idol at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 , HSDPA 850 / 1900 |
| Speed | HSPA 7.2/0.384 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January |
| Status | Available. Released 2013, May |
BODY | |
| Dimensions | 133 x 67.5 x 7.9 mm (5.24 x 2.66 x 0.31 in) |
| Weight | 109 g (3.84 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.66 inches, 59.9 cm2 (~66.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~236 ppi density) |
| Protection | Asahi Dragontrail Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 4GB / 13.3GB (dual SIM version), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | 4.0, A2DP |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 1800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Silver, Slate, Pink, Red, Yellow |
| Models | 6030A, 6030D |
| Price | 252 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch Idol released?
The alcatel One Touch Idol was announced 2013, January.
What is the alcatel One Touch Idol's display size?
The alcatel One Touch Idol has a 4.66 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch Idol have?
The alcatel One Touch Idol comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch Idol have?
The alcatel One Touch Idol is available with 4GB / 3GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel One Touch Idol have?
The alcatel One Touch Idol features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the alcatel One Touch Idol battery capacity?
The alcatel One Touch Idol has a 1800 mAh battery.
Does the alcatel One Touch Idol support 5G?
No, the alcatel One Touch Idol does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel One Touch Idol run?
The alcatel One Touch Idol runs Android 4.1 (full: Android 4.1 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch Idol?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch Idol at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.