alcatel One Touch T10
6.3/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkNO CELLULAR CONNECTIVITY
- Display7.0 inches · 480×800
- CameraVGA
- Memory1 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The alcatel One Touch T10 is a tablet announced 2013. Key specs include a 7.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a 1.0 GHz Cortex-A8 chipset, a 3000 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the alcatel One Touch T10 at 6.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
6.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
6.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | No cellular connectivity |
| 2G bands | N/A |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, Q2 |
| Status | Available. Released 2013, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 192 x 117.6 x 11.3 mm (7.56 x 4.63 x 0.44 in) |
| Weight | 340 g (11.99 oz) |
| SIM | No |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen |
| Size | 7.0 inches, 139.5 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~133 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Rochip RK2918 |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A8 |
| GPU | Vivante GC800 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB (2.1GB user available), 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | Yes |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | No |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black/Silver |
| Price | About 142 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel One Touch T10 released?
The alcatel One Touch T10 was announced 2013, Q2.
What is the alcatel One Touch T10's display size?
The alcatel One Touch T10 has a 7.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel One Touch T10 have?
The alcatel One Touch T10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel One Touch T10 have?
The alcatel One Touch T10 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What is the alcatel One Touch T10 battery capacity?
The alcatel One Touch T10 has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel One Touch T10 support 5G?
No, the alcatel One Touch T10 does not support 5G. Supported network technologies: No cellular connectivity.
What operating system does the alcatel One Touch T10 run?
The alcatel One Touch T10 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.3 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the alcatel One Touch T10?
AppsApk's editorial team rates the alcatel One Touch T10 at 6.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.