| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, October |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| Chipset | Quad-core |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP / 5 MP |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
| Colors | Volcano Black, White, Amber Orange, Tango Red, Neon Pink, Laser Yellow, Vivid Green, Sharp Blue, Metallic Silver |
| Price | 132 USD |