alcatel Pop S3
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.0 inches · 480×800
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.3
Sponsored
The alcatel Pop S3 is a smartphone announced 2014. Key specs include a 4.0 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.2 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.3. AppsApk rates the alcatel Pop S3 at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
3.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - 5050Y, LTE band 1(2100), 2(1900), 4(1700/2100), 7(2600), 17(700) - 5050A , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 28(700) - 5050S |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 123 x 64.4 x 9.9 mm (4.84 x 2.54 x 0.39 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~57.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White, Red, Orange, Yellow, Green, Purple |
| Models | 5050Y, 5050A, 5050S |
| Price | 132 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop S3 released?
The alcatel Pop S3 was announced 2014, February.
What is the alcatel Pop S3's display size?
The alcatel Pop S3 has a 4.0 inches display with 480 x 800 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop S3 have?
The alcatel Pop S3 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop S3 have?
The alcatel Pop S3 is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop S3 have?
The alcatel Pop S3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop S3 battery capacity?
The alcatel Pop S3 has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop S3 support 5G?
No, the alcatel Pop S3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop S3 run?
The alcatel Pop S3 runs Android 4.3 (full: Android 4.3 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop S3?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop S3 at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.