alcatel 7
7.7/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2018Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×2180
- Camera12 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 8.1
Sponsored
The alcatel 7 is a smartphone announced 2018. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 8.1. AppsApk rates the alcatel 7 at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
7.0
connectivity
9.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 12(700), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2018, August |
| Status | Available. Released 2018, August |
BODY | |
| Dimensions | 162.1 x 75 x 8.6 mm (6.38 x 2.95 x 0.34 in) |
| Weight | 175 g (6.17 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 93.8 cm2 (~77.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2180 pixels, 18:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Asahi Glass |
PLATFORM | |
| OS | Android 8.1 (Oreo) |
| Chipset | Mediatek MT6763T Helio P23 (16 nm) |
| CPU | Octa-core 2.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 128 GB |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 12 MP, f/2.2, 27mm (wide), 1/2.8", 1.25 μm, PDAF 2 MP, f/2.4, 1/5", 1.75 μm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 8 MP, f/2.8, 1/4", 1.12 μm" |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Battery charging 10W (Pump Express 2.0+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | 6062W |
| Price | About $179 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 7 released?
The alcatel 7 was announced 2018, August.
What is the alcatel 7's display size?
The alcatel 7 has a 6.0 inches display with 1080 x 2180 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 7 have?
The alcatel 7 comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 7 have?
The alcatel 7 is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel 7 have?
The alcatel 7 features a 12 MP main camera. Specifications: 12 MP.
What is the alcatel 7 battery capacity?
The alcatel 7 has a 4000 mAh battery.
Does the alcatel 7 support 5G?
No, the alcatel 7 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 7 run?
The alcatel 7 runs Android 8.1 (full: Android 8.1 (Oreo)).
What is AppsApk's rating for the alcatel 7?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 7 at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- ebayView deal
$NaN