Alcatel A5 LED
7.7/ 10
Updated Sep 2019
Announced 2017Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.2 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2800 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Alcatel A5 LED is a smartphone announced 2017. Key specs include a 5.2 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a GSM / HSPA / LTE chipset, a 8 MP main camera, a 2800 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Alcatel A5 LED at 7.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
8.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
7.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2017, February |
| Status | Available. Released 2017, June |
BODY | |
| Dimensions | 146 x 72.1 x 7.7 mm (5.75 x 2.84 x 0.30 in) |
| SIM | Single SIM (Nano-SIM) or Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~282 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6753 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.3 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP3 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB |
| Internal | 16GB 2GB RAM, 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted, region dependent), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 2800 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gray |
| Models | 5085I, 5085Q |
| Price | About $200 |
● Questions about this phone
When was the Alcatel A5 LED released?
The Alcatel A5 LED was announced 2017, February.
What is the Alcatel A5 LED's display size?
The Alcatel A5 LED has a 5.2 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Alcatel A5 LED have?
The Alcatel A5 LED is available with 2 GB or 3 GB of RAM.
How much storage does the Alcatel A5 LED have?
The Alcatel A5 LED is available with 16GB / 2GB / 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the Alcatel A5 LED have?
The Alcatel A5 LED features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Alcatel A5 LED battery capacity?
The Alcatel A5 LED has a 2800 mAh battery.
Does the Alcatel A5 LED support 5G?
No, the Alcatel A5 LED does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Alcatel A5 LED run?
The Alcatel A5 LED runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Alcatel A5 LED?
AppsApk's editorial team rates the Alcatel A5 LED at 7.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.