| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LATAM , HSDPA 850 / 900 / 2100 - LATAM |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA , LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 7(2600), 28(700) - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Dimensions | 132.2 x 65.1 x 10 mm (5.20 x 2.56 x 0.39 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Single SIM or Dual SIM (dual stand-by) , Mini-SIM (3G model), Micro-SIM (4G model) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6572M (3G model) , MT6735M (4G model) |
| CPU |
Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 (3G model) Quad-core 1.1 GHz Cortex-A53 (4G model) |
| GPU |
Mali-400 Mali-T720MP2 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 4GB 1GB RAM (LATAM) |
| Single | 5 MP or 8 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 480p@15fps (3G), 720p@30fps (4G) |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery (3G model) |
| Colors | Black, White |
| Price | 66 USD |