alcatel Pop Astro
2.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display4.5 inches
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop Astro is a smartphone announced 2015. Key specs include a 4.5 inches display, 1 GB RAM, up to 4GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop Astro at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 |
| 4G bands | LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 12(700) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, April |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 133.6 x 65.3 x 9.9 mm (5.26 x 2.57 x 0.39 in) |
| Weight | 144.9 g (5.11 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~64.0% screen-to-body ratio) |
| Protection | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| Chipset | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| CPU | Mediatek MT6732 (28 nm) |
| GPU | Mali-T760MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop Astro released?
The alcatel Pop Astro was announced 2015, April.
What is the alcatel Pop Astro's display size?
The alcatel Pop Astro has a 4.5 inches display.
How much RAM does the alcatel Pop Astro have?
The alcatel Pop Astro comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop Astro have?
The alcatel Pop Astro is available with 4GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop Astro have?
The alcatel Pop Astro features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop Astro battery capacity?
The alcatel Pop Astro has a 2000 mAh battery.
Does the alcatel Pop Astro support 5G?
No, the alcatel Pop Astro does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop Astro run?
The alcatel Pop Astro runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop Astro?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop Astro at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.