alcatel 1V (2020)
6.7/ 10
Announced 2020Coming soon
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.22 inches · 720×1520
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 10.0
Sponsored
The alcatel 1V (2020) is a smartphone announced 2020. Key specs include a 6.22 inches display, 2 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 10.0. AppsApk rates the alcatel 1V (2020) at 6.7 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
7.0
connectivity
6.0
display
7.0
design
6.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5007U |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700), 38(2600), 40(2300), 41(2500) - 5007U |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2020, January |
| Status | Coming soon. Exp. release 2020, Q1 |
BODY | |
| Dimensions | 158.7 x 74.8 x 8.9 mm (6.25 x 2.94 x 0.35 in) |
| Weight | 160 g (5.64 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 10.0 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor"; |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5", 1.12µm " |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Prime Black, Pine Green, Metallic Black, Agate Green |
| Models | 5007U, 5007G, 5007A |
| Price | About $88.75 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 1V (2020) released?
The alcatel 1V (2020) was announced 2020, January.
What is the alcatel 1V (2020)'s display size?
The alcatel 1V (2020) has a 6.22 inches display with 720 x 1520 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 1V (2020) have?
The alcatel 1V (2020) comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 1V (2020) have?
The alcatel 1V (2020) is available with 32GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel 1V (2020) have?
The alcatel 1V (2020) features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel 1V (2020) battery capacity?
The alcatel 1V (2020) has a 4000 mAh battery.
Does the alcatel 1V (2020) support 5G?
No, the alcatel 1V (2020) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 1V (2020) run?
The alcatel 1V (2020) runs Android 10.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel 1V (2020)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 1V (2020) at 6.7 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.