alcatel Idol 4s
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.5 inches · 1440×2560
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery3000 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The alcatel Idol 4s is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.5 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) chipset, a 16 MP main camera, a 3000 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the alcatel Idol 4s at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
5.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
4.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6070K, 6070Y , HSDPA 850 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 6070O |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800), 28(700) - 6070K, LTE band 2(1900), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 17(700) - 6070O 6070Y , |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, February |
| Status | Available. Released 2016, July |
BODY | |
| Dimensions | 153.9 x 75.4 x 7 mm (6.06 x 2.97 x 0.28 in) |
| Weight | 149 g (5.26 oz) |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) - 6070K |
DISPLAY | |
| Type | AMOLED capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~534 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| Chipset | Qualcomm MSM8976 Snapdragon 652 (28 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A72 & 4x1.4 GHz Cortex-A53) |
| GPU | Adreno 510 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 256 GB (uses shared SIM slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video | 2160p@30fps |
| Single | 16 MP, f/2.0, PDAF |
SELFIE CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes Hi-Fi audio Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB Host |
| Radio | FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Gold, Dark Gray, Rose Gold, Metal Silver |
| Price | 242 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Idol 4s released?
The alcatel Idol 4s was announced 2016, February.
What is the alcatel Idol 4s's display size?
The alcatel Idol 4s has a 5.5 inches display with 1440 x 2560 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Idol 4s have?
The alcatel Idol 4s comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Idol 4s have?
The alcatel Idol 4s is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the alcatel Idol 4s have?
The alcatel Idol 4s features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the alcatel Idol 4s battery capacity?
The alcatel Idol 4s has a 3000 mAh battery.
Does the alcatel Idol 4s support 5G?
No, the alcatel Idol 4s does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Idol 4s run?
The alcatel Idol 4s runs Android 6.0 (full: Android 6.0.1 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Idol 4s?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Idol 4s at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN