| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2014, September |
| Status | Available. Released 2015, May |
| Dimensions | 121.5 x 64.4 x 12.4 mm (4.78 x 2.54 x 0.49 in) |
| Weight | 125 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 5.0 (Lollipop) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 3.15 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
| Colors | Full White, Black/White, Ash Gray, Volcano Black White/Cozy Red, Lemon Yellow/ Aqua Blue |
| Price | 84 USD |