alcatel 3v (2019)
7.1/ 10
Announced 2019Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display6.7 inches · 720×1440
- Camera16 MP
- Memory3 GB RAM
- Battery4000 mAh
- OSAndroid 9.0
Sponsored
The alcatel 3v (2019) is a smartphone announced 2019. Key specs include a 6.7 inches display, 3 GB RAM, up to 32GB storage, a Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 4000 mAh battery, and runs Android 9.0. AppsApk rates the alcatel 3v (2019) at 7.1 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
6.0
performance
8.0
connectivity
7.0
display
7.0
design
7.0
camera
7.0
battery
8.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 2(1900), 3(1800), 4(1700/2100), 5(850), 7(2600), 12(700), 13(700), 17(700), 20(800), 25(1900), 26(850), 41(2500), 66(1700/2100), 71(600) |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2019, Q2 |
| Status | Available. Released 2019, Q4 |
BODY | |
| Dimensions | 174.5 x 83.3 x 8.4 mm (6.87 x 3.28 x 0.33 in) |
| Weight | 197.9 g (6.98 oz) |
| SIM | Nano-SIM |
| Build | Glass front (DragonTrail Pro glass), plastic back, plastic frame |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.7 inches, 115.8 cm2 (~79.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1440 pixels, 18:9 ratio (~240 ppi density) |
| Protection | DragonTrail Pro |
PLATFORM | |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek MT6762 Helio P22 (12 nm) |
| CPU | Octa-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
MEMORY | |
| Card slot | microSDXC (dedicated slot) |
| Internal | 32GB 3GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Dual | 16 MP, PDAF 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12µm, depth sensor" |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
BATTERY | |
| Charging | Fast battery charging (Pump Express+) |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Elegant Black |
| Models | 5032W |
| Price | About $188.61 |
● Questions about this phone
When was the alcatel 3v (2019) released?
The alcatel 3v (2019) was announced 2019, Q2.
What is the alcatel 3v (2019)'s display size?
The alcatel 3v (2019) has a 6.7 inches display with 720 x 1440 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel 3v (2019) have?
The alcatel 3v (2019) comes with 3 GB of RAM.
How much storage does the alcatel 3v (2019) have?
The alcatel 3v (2019) is available with 32GB / 3GB of internal storage.
What camera does the alcatel 3v (2019) have?
The alcatel 3v (2019) features a 16 MP main camera. Specifications: 16 MP.
What is the alcatel 3v (2019) battery capacity?
The alcatel 3v (2019) has a 4000 mAh battery.
Does the alcatel 3v (2019) support 5G?
No, the alcatel 3v (2019) does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel 3v (2019) run?
The alcatel 3v (2019) runs Android 9.0 (full: Android 9.0 (Pie)).
What is AppsApk's rating for the alcatel 3v (2019)?
AppsApk's editorial team rates the alcatel 3v (2019) at 7.1 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.