| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014, October |
| Status | Available. Released 2014, October |
| Dimensions | 121.6 x 64.5 x 11.7 mm (4.79 x 2.54 x 0.46 in) |
| Weight | 121.1 g (4.27 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Type | Capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 66 USD |