alcatel Hero
3.3/ 10
Announced 2013Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display6.0 inches · 1080×1920
- Camera13 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery3400 mAh
- OSAndroid 4.2
Sponsored
The alcatel Hero is a smartphone announced 2013. Key specs include a 6.0 inches display, 2 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 chipset, a 13 MP main camera, a 3400 mAh battery, and runs Android 4.2. AppsApk rates the alcatel Hero at 3.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
3.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, January |
BODY | |
| Dimensions | 158.5 x 80.6 x 8.5 mm (6.24 x 3.17 x 0.33 in) |
| Weight | 177.6 g (6.24 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~77.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6589 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.5 GHz Cortex-A7 |
| GPU | PowerVR SGX544 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) - single-SIM model |
| Internal | 8GB (single SIM)/ 16GB (dual SIM), 2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video | 1080p@30fps, stereo sound rec. |
| Single | 13 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, gyro (optional), proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 3400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Price | 405 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Hero released?
The alcatel Hero was announced 2013, September.
What is the alcatel Hero's display size?
The alcatel Hero has a 6.0 inches display with 1080 x 1920 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Hero have?
The alcatel Hero comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Hero have?
The alcatel Hero is available with 8GB / 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the alcatel Hero have?
The alcatel Hero features a 13 MP main camera. Specifications: 13 MP.
What is the alcatel Hero battery capacity?
The alcatel Hero has a 3400 mAh battery.
Does the alcatel Hero support 5G?
No, the alcatel Hero does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Hero run?
The alcatel Hero runs Android 4.2 (full: Android 4.2.2 (Jelly Bean)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Hero?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Hero at 3.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.