| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
| Dimensions | 107 x 53.7 x 14 mm (4.21 x 2.11 x 0.55 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Card slot | microSD, up to 8 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16MB |
| Single | 3.15 MP |
| Video | 240p@15fps |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio, RDS |
| USB | microUSB 1.1 |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Colors | Dark Chocolate |
| Models | 2012G, 2012D |
| Price | 55 USD |