alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox
2.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSFirefox 2.0
Sponsored
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.5 inches display, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 chipset, a 2 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox at 2.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
2.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EMEA , HSDPA 850 / 1900 - LATAM , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - LATAM |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 11.9 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| SIM | Single SIM (Mini-SIM) or Dual SIM (Mini-SIM, dual stand-by) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox 2.0 |
| Chipset | Mediatek MT6572M (28 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A7 |
| GPU | Mali-400 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB 256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash (optional) |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| GPS | Yes, with A-GPS (optional) |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 44 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox released?
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox was announced 2015, January.
What is the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox's display size?
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox have?
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox battery capacity?
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox support 5G?
No, the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox run?
The alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox runs Firefox 2.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pixi 3 (3.5) Firefox at 2.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.