alcatel Fire C
2.3/ 10
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- CameraVGA
- Memory4 GB
- Battery1300 mAh
- OSFirefox OS 1.3
Sponsored
The alcatel Fire C is a smartphone announced 2014. Key specs include a 3.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.2 GHz chipset, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Fire C at 2.3 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
3.0
display
3.0
design
2.0
camera
1.0
battery
3.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, February |
| Status | Available. Released 2014, Q2 |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 12 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| Weight | 100 g (3.53 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox OS 1.3 |
| CPU | Dual-core 1.2 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 480p@30fps |
| Single | VGA |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Mozilla Orange, White/Bluish Black, White |
| Price | 33 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Fire C released?
The alcatel Fire C was announced 2014, February.
What is the alcatel Fire C's display size?
The alcatel Fire C has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
How much storage does the alcatel Fire C have?
The alcatel Fire C is available with 4GB of internal storage.
What is the alcatel Fire C battery capacity?
The alcatel Fire C has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Fire C support 5G?
No, the alcatel Fire C does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Fire C run?
The alcatel Fire C runs Firefox OS 1.3.
What is AppsApk's rating for the alcatel Fire C?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Fire C at 2.3 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.