| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA |
| Announced | 2014 |
| Status | Available. Released 2014 |
| Dimensions | 108.5 x 44.8 x 13 mm (4.27 x 1.76 x 0.51 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| CPU | 460 MHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 128MB |
| Single | VGA |
| Single | No |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Battery Type | Removable Li-Ion 750 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 55 USD |