| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 3(1800), 7(2600), 20(800) |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Announced | 2019, September |
| Status | Coming soon. Exp. release 2019, September 22 |
| Dimensions | 158.26 x 75.77 x 8.30 mm( 6.23 x 2.92 x 0.32 in) |
| Weight | 172 g (6.06 oz) |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.22 inches, 95.0 cm2 |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~414 ppi density) |
| OS | Android 9.0 (Pie); ZUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM632 Snapdragon 632 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Kryo 250 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 250 Silver) |
| GPU | Adreno 506 |
| Card slot | microSD, up to 256 GB |
| Internal | 64GB /4GB RAM |
| Triple |
13 MP, f/2.0, (wide), 1.12µm, PDAF 8 MP, 13mm, (ultrawide) 5 MP, f/2.2, depth sensor |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 16 MP |
| Features | HDR |
| Video | 1080p@30fps |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Dolby Atmos sound |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | Yes |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery Type | Non-removable Li-Po 4050 mAh battery |
| Charging | Fast battery charging 18W |
| Colors | Black |
| Price | 197 USD |