Lenovo A6600 Plus
8.0/ 10
Announced 2016Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory2 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 6.0
Sponsored
The Lenovo A6600 Plus is a smartphone announced 2016. Key specs include a 5.0 inches display, 2 GB RAM, up to 16GB storage, a Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 6.0. AppsApk rates the Lenovo A6600 Plus at 8.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
7.0
connectivity
8.0
display
8.0
design
8.0
camera
8.0
battery
9.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850) - India , LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600) - Asia-Pacific |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2016, September |
| Status | Available. Released 2016, October |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 71 x 8.8 mm (5.55 x 2.80 x 0.35 in) |
| Weight | 142 g (5.01 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| Chipset | Mediatek MT6735P (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.0 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-T720MP2 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 16GB /2GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 720p@30fps |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black, White |
| Models | A6600d40, A6600a40 |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A6600 Plus released?
The Lenovo A6600 Plus was announced 2016, September.
What is the Lenovo A6600 Plus's display size?
The Lenovo A6600 Plus has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A6600 Plus have?
The Lenovo A6600 Plus comes with 2 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A6600 Plus have?
The Lenovo A6600 Plus is available with 16GB / 2GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A6600 Plus have?
The Lenovo A6600 Plus features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A6600 Plus battery capacity?
The Lenovo A6600 Plus has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A6600 Plus support 5G?
No, the Lenovo A6600 Plus does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A6600 Plus run?
The Lenovo A6600 Plus runs Android 6.0 (full: Android 6.0 (Marshmallow)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A6600 Plus?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A6600 Plus at 8.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.