Lenovo A6000
6.4/ 10
Announced 2015Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display5.0 inches · 720×1280
- Camera8 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery2300 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The Lenovo A6000 is a smartphone announced 2015. Key specs include a 5.0 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 8 MP main camera, a 2300 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the Lenovo A6000 at 6.4 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
8.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
6.0
camera
5.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 20(800), 40(2300) |
| Speed | HSPA, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, January |
| Status | Available. Released 2015, January |
BODY | |
| Dimensions | 141 x 70 x 8.2 mm (5.55 x 2.76 x 0.32 in) |
| Weight | 128 g (4.52 oz) |
| SIM | Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Build | Plastic body |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~69.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.4 (KitKat) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
| Single | 8 MP, f/2.0, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Video | 720p |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes, dual speakers |
| 3.5mm jack | Yes Dolby Digital Plus sound Active noise cancellation with dedicated mic |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Po 2300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Models | A6000 |
| Price | 110 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo A6000 released?
The Lenovo A6000 was announced 2015, January.
What is the Lenovo A6000's display size?
The Lenovo A6000 has a 5.0 inches display with 720 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the Lenovo A6000 have?
The Lenovo A6000 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the Lenovo A6000 have?
The Lenovo A6000 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the Lenovo A6000 have?
The Lenovo A6000 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo A6000 battery capacity?
The Lenovo A6000 has a 2300 mAh battery.
Does the Lenovo A6000 support 5G?
No, the Lenovo A6000 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the Lenovo A6000 run?
The Lenovo A6000 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.4 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo A6000?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo A6000 at 6.4 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.