Lenovo S720
4.6/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2013Discontinued
- NetworkHSPA / GSM
- Display4.5 inches · 540×960
- Camera8 MP
- Memory4 GB
- Battery2000 mAh
- OSAndroid 4.0
Sponsored
The Lenovo S720 is a smartphone announced 2013. Key specs include a 4.5 inches display, up to 4GB storage, a Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 chipset, a 8 MP main camera, a 2000 mAh battery, and runs Android 4.0. AppsApk rates the Lenovo S720 at 4.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
5.0
performance
4.0
connectivity
5.0
display
4.0
design
5.0
camera
4.0
battery
5.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 2100 |
| Speed | HSPA |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Status | Discontinued |
BODY | |
| Dimensions | 132.3 x 68.3 x 9.9 mm (5.21 x 2.69 x 0.39 in) |
| Weight | 140 g (4.94 oz) |
| SIM | Dual SIM (Mini-SIM) |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~61.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich) |
| Chipset | Mediatek MT6577 (40 nm) |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531u |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | 720p |
| Single | 8 MP, AF |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 1 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 2000 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Pink, White |
| Price | About 252 USD |
● Questions about this phone
When was the Lenovo S720 released?
The Lenovo S720 was announced 2013, January. Released 2013, January.
What is the Lenovo S720's display size?
The Lenovo S720 has a 4.5 inches display with 540 x 960 pixels resolution.
How much storage does the Lenovo S720 have?
The Lenovo S720 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the Lenovo S720 have?
The Lenovo S720 features a 8 MP main camera. Specifications: 8 MP.
What is the Lenovo S720 battery capacity?
The Lenovo S720 has a 2000 mAh battery.
Does the Lenovo S720 support 5G?
No, the Lenovo S720 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the Lenovo S720 run?
The Lenovo S720 runs Android 4.0 (full: Android 4.0.4 (Ice Cream Sandwich)).
What is AppsApk's rating for the Lenovo S720?
AppsApk's editorial team rates the Lenovo S720 at 4.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.