| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 |
| Speed | HSPA 7.2/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2013, October |
| Dimensions | 121.5 x 64 x 11.8 mm (4.78 x 2.52 x 0.46 in) |
| Weight | 136.5 g (4.83 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 4.0 inches, 45.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~233 ppi density) |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| Chipset | Mediatek MT6575 (40 nm) |
| CPU | 1.0 GHz Cortex-A9 |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB/512MB RAM |
| Single | 5 MP |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack |
Yes Active noise cancellation with dedicated mic |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
| Colors | Black |
| Price | 77 USD |