alcatel Orange Klif
2.0/ 10
Announced 2015Available
- NetworkHSPA / GSM
- Display3.5 inches · 320×480
- Camera2 MP
- Memory—
- Battery1300 mAh
- OSFirefox 2.0
Sponsored
The alcatel Orange Klif is a smartphone announced 2015. Key specs include a 3.5 inches display, a Dual-core 1.0 GHz chipset, a 2 MP main camera, and a 1300 mAh battery. AppsApk rates the alcatel Orange Klif at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (optional) |
| 3G bands | HSDPA |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2015, March |
| Status | Available. Released 2015, May |
BODY | |
| Dimensions | 112.2 x 62 x 11.9 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
| SIM | 112.2 x 62 x 11.9 mm (4.42 x 2.44 x 0.47 in) |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~52.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Firefox 2.0 |
| CPU | Dual-core 1.0 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 512MB/256MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
| Single | 2 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | No |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.1 |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | FM radio, RDS |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1300 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Black |
| Price | 27 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Orange Klif released?
The alcatel Orange Klif was announced 2015, March.
What is the alcatel Orange Klif's display size?
The alcatel Orange Klif has a 3.5 inches display with 320 x 480 pixels resolution.
What camera does the alcatel Orange Klif have?
The alcatel Orange Klif features a 2 MP main camera. Specifications: 2 MP.
What is the alcatel Orange Klif battery capacity?
The alcatel Orange Klif has a 1300 mAh battery.
Does the alcatel Orange Klif support 5G?
No, the alcatel Orange Klif does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Orange Klif run?
The alcatel Orange Klif runs Firefox 2.0.
What is AppsApk's rating for the alcatel Orange Klif?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Orange Klif at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.