alcatel Pop D3
2.0/ 10
Updated Dec 2019
Announced 2014Available
- NetworkHSPA / GSM
- DisplayTFT capacitive touchscreen · TFT capacitive touchscreen
- Camera5 MP
- Memory4 GB
- Battery1400 mAh
- OSAndroid 4.4
Sponsored
The alcatel Pop D3 is a smartphone announced 2014. Key specs include up to 4GB storage, a Dual-core 1.3 GHz chipset, a 5 MP main camera, a 1400 mAh battery, and runs Android 4.4. AppsApk rates the alcatel Pop D3 at 2.0 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
2.0
performance
2.0
connectivity
2.0
display
2.0
design
2.0
camera
2.0
battery
2.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2014, August |
| Status | Available. Released 2014, September |
BODY | |
| Dimensions | 121.6 x 64.4 x 12.1 mm (4.79 x 2.54 x 0.48 in) |
| Weight | 114 g (4.02 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Size | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
| Resolution | TFT capacitive touchscreen, 256K colors |
PLATFORM | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| CPU | Dual-core 1.3 GHz |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB / 512MB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video | 720p |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | VGA |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| NFC | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1400 mAh battery |
MISC | |
| Colors | Midnight Blue, Dark Chocolate, Dark Aubergine, White, Red, Yellow, Orange, Green, Purple |
| Price | 143 USD |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop D3 released?
The alcatel Pop D3 was announced 2014, August.
What is the alcatel Pop D3's display size?
The alcatel Pop D3 has a TFT capacitive touchscreen display with TFT capacitive touchscreen resolution.
How much storage does the alcatel Pop D3 have?
The alcatel Pop D3 is available with 4GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop D3 have?
The alcatel Pop D3 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop D3 battery capacity?
The alcatel Pop D3 has a 1400 mAh battery.
Does the alcatel Pop D3 support 5G?
No, the alcatel Pop D3 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA.
What operating system does the alcatel Pop D3 run?
The alcatel Pop D3 runs Android 4.4 (full: Android 4.4.2 (KitKat)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop D3?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop D3 at 2.0 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.
Where to buy
- amazonView deal
$NaN