| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 (dual-SIM model only) , GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - 7040D, 7041D, 7041X , HSDPA 850 / 1900 / 2100 - 7040A, 7040E , HSDPA 900 / 1900 - 7040F |
| Speed | HSPA 21.1/5.76 Mbps |
| Announced | 2013, September |
| Status | Available. Released 2014, April |
| Dimensions | 141 x 71.8 x 9.9 mm (5.55 x 2.83 x 0.39 in) |
| Weight | 162 g (5.71 oz) |
| SIM | Single SIM (Micro-SIM) or Dual SIM (Micro-SIM, dual stand-by) |
| Type | TFT capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | Oleophobic coating |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| CPU | Quad-core 1.3 GHz |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 4GB 512MB RAM, 1GB RAM (7041X) |
| Single |
5 MP (7040D) 5 MP, AF (7041X/7041D) |
| Features | LED flash (7040A, 7041X, 7041D, 7040F, 7040E) |
| Video | 720p@30fps |
| Single | VGA |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass (7041X, 7041D only) |
| Battery Type | Removable Li-Ion 1900/2000 mAh battery |
| Colors | Black |
| Models | 7040A, 7040F, 7041X, 7040D, 7041D, 7040E |
| Price | 143 USD |