alcatel Pop 10
6.6/ 10
Updated Nov 2019
Announced 2013Available
- NetworkLTE / HSPA / GSM
- Display9.6 inches · 800×1280
- Camera5 MP
- Memory1 GB RAM
- Battery4600 mAh
- OSAndroid 5.0
Sponsored
The alcatel Pop 10 is a tablet announced 2013. Key specs include a 9.6 inches display, 1 GB RAM, up to 8GB storage, a Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 chipset, a 5 MP main camera, a 4600 mAh battery, and runs Android 5.0. AppsApk rates the alcatel Pop 10 at 6.6 out of 10.
Rating breakdown
Editorial scores per criterion (out of 10).
features
7.0
performance
6.0
connectivity
7.0
display
6.0
design
7.0
camera
6.0
battery
7.0
Full specifications
NETWORK | |
|---|---|
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 - EMEA |
| 4G bands | LTE band 1(2100), 3(1800), 7(2600), 8(900), 20(800) - EMEA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
LAUNCH | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, June |
| Status | Available. Released 2015, April |
BODY | |
| Dimensions | 245.2 x 146.4 x 7.9 mm (9.65 x 5.76 x 0.31 in) |
| Weight | 380 g (13.40 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
DISPLAY | |
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 9.6 inches, 267.2 cm2 (~74.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 800 x 1280 pixels, 16:10 ratio (~157 ppi density) |
PLATFORM | |
| OS | Android 5.0.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm MSM8916 Snapdragon 410 (28 nm) |
| CPU | Quad-core 1.2 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 306 |
MEMORY | |
| Card slot | microSD, up to 32 GB (dedicated slot) |
| Internal | 8GB 1GB RAM |
MAIN CAMERA | |
| Video | 1080p@30fps |
| Single | 5 MP |
SELFIE CAMERA | |
| Single | 2 MP |
SOUND | |
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
COMMS | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
| Radio | FM radio |
| Infrared port | Yes |
FEATURES | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
BATTERY | |
| Battery Type | Non-removable Li-Ion 4600 mAh battery |
MISC | |
| Colors | White, Dark grey |
| Price | About 250 EUR |
● Questions about this phone
When was the alcatel Pop 10 released?
The alcatel Pop 10 was announced 2013, January. Released 2013, June.
What is the alcatel Pop 10's display size?
The alcatel Pop 10 has a 9.6 inches display with 800 x 1280 pixels resolution.
How much RAM does the alcatel Pop 10 have?
The alcatel Pop 10 comes with 1 GB of RAM.
How much storage does the alcatel Pop 10 have?
The alcatel Pop 10 is available with 8GB / 1GB of internal storage.
What camera does the alcatel Pop 10 have?
The alcatel Pop 10 features a 5 MP main camera. Specifications: 5 MP.
What is the alcatel Pop 10 battery capacity?
The alcatel Pop 10 has a 4600 mAh battery.
Does the alcatel Pop 10 support 5G?
No, the alcatel Pop 10 does not support 5G. Supported network technologies: GSM / HSPA / LTE.
What operating system does the alcatel Pop 10 run?
The alcatel Pop 10 runs Android 5.0 (full: Android 5.0.1 (Lollipop)).
What is AppsApk's rating for the alcatel Pop 10?
AppsApk's editorial team rates the alcatel Pop 10 at 6.6 out of 10 based on design, display, battery, camera, features, connectivity, and performance.